Jak przygotować laptopa do transportu.

Od jakiegoś czasu, znacznie chętniej decydujemy się na zakup laptopa zamiast komputera stacjonarnego. Można powiedzieć, że laptopy zdeklasowały komputery stacjonarne. Na rynku jest coraz większa i atrakcyjniejsza oferta notebooków. Dodatkowo są to urządzenia przede wszystkim mobilne, co daje nam możliwość podróżowania z nimi. Jednak podczas transportu laptop narażony jest na różnego typu czynniki. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszego laptopa, podczas jego przenoszenia?
Po pierwsze, należy zakupić odpowiednią torbę lub plecak. Ważne jest aby nie nabyć najzwyklejszej torby czy plecaka, a sięgnąć po lepszą jakościowo. Te specjalistyczne torby są trochę droższe, natomiast wykonane są z mocniejszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Po za tym posiadają dodatkowe zabezpieczenia, a także wiele innych dodatków. Co lepsze, plecak czy torba? Jest to sprawa indywidualna i ściśle zależy od naszych preferencji. Najważniejsze aby zwrócić uwagę na jakość wykonania, bo przecież będzie to ochrona naszego komputera.
Kolejną istotną sprawą jest odpowiednie ułożenie laptopa. Najlepszym położeniem laptopa w trakcie przenoszenia, jest położenie pionowe. Przenoszenie go w takiej pozycji zmniejsza jego drgania, a także minimalizuje ryzyko uszkodzenia matrycy oraz dysku twardego. Przenoszenie go w odpowiednim pokrowcu, ma największy wpływ na to czy komputer jest poddany drganiom. Dlatego tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to bardzo ważne, aby torba była właściwie dobrana. Laptop będzie mniej narażony, również wtedy, kiedy podczas podróży umieścimy go w taki sposób, aby nie mógł samodzielnie się przemieszczać np. w bagażniku czy w samolocie.
Dodatkowym zabezpieczeniem dla nas, powinien być systematyczny backup danych. Komputer w trakcie przenoszenia mimo wszystko narażony jest na wstrząsy, drgania a także na kradzież. W związku z czym kiedy odmówi nam współpracy bądź zostanie skradziony, będziemy mogli w łatwy sposób odzyskać swoje najważniejsze dane. Zaoszczędzi to nasz czas oraz pieniądze. Dodatkowo warto by było zaszyfrować swoje dane, na wypadek kradzieży. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które na komputerze przechowują istotne i tajne dane. Dzięki temu potencjalny złodziej nie będzie mógł wykorzystać naszych zdjęć, dokumentów czy innych poufnych informacji. W Internecie znajdziemy wiele programów do szyfrowania danych, a także wskazówki w jaki sposób to wykonać.
Jak się uchronić od kradzieży. Przed wszystkim zawsze trzymaj komputer przy sobie. Szczególne sytuacje, w których musimy zwiększyć czujność, są podróże pociągiem, autobusem czy innymi środkami komunikacji. Zamieszanie i tłok jakie czasami tam panują, znakomicie ułatwiają złodziejowi zadanie przywłaszczenia sobie takiego sprzętu. Dlatego, utrudniając mu ?pracę? dwa razy bardziej pilnujmy swojego laptopa.
Dla tych, którzy szczególnie często podróżują z laptopem, dobrym rozwiązaniem jest założenie hasła zabezpieczającego w BIOS-ie. W sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał się włamać do naszego komputera, będzie miał nie lada problem.. BIOS jest pierwszą uruchamianą aplikacją przez komputer, jeśli ktoś nie poda odpowiedniego hasła, komputer oraz system operacyjny, nie uruchomią się. Zdjęcie hasła z BIOS-u nie jest już takim łatwym zadaniem. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie ubezpieczenie swojego laptopa, na skutek nieszczęśliwych wypadków lub innych mechanicznych uszkodzeń.
Jak widzimy jest wiele metod, które wpływają na bezpieczeństwo naszego laptopa w trakcie transportu. Jeśli będziemy uważni, a także zapobiegawczy to w większości przypadków uchronimy nasz komputer od nieszczęśliwych zdarzeń.