Jak dbać o laptop?. Czyli czego nie wolno, a co wolno robić?

Laptop to dziś sprzęt codziennego użytku. Służy nam, uczy i bawi nie tylko w pracy, ale również poza nią.
Co zrobić, a właściwie czego nie robić, żeby służył nam jak najdłużej.
Wydawać by się mogło, ze wystarczy nie podpalać, zalewać i upuszczać, żeby działał bardzo długo, ale czy to wystarczy?
Najczęściej występujące usterki to awarie zasilacza. Uszkodzenia najczęściej dotyczą uszkodzeń mechanicznych, wyrwane wtyczki i kable. Równie często dochodzi do uszkodzenia dysków twardych, oraz układów chłodzenia. Ale nie tylko te części są narażone na uszkodzenie z powodu zaniedbania sprzętu przez użytkownika. Często dochodzi do uszkodzeń matryc oraz płyt głównych. Tak do uszkodzenia płyty głównej może dojść z powodu naszego zaniedbania.
Może i jakość laptopów pozostawia wiele do życzenia, ale wiele uszkodzeń powstaje w skutek naszego niedbalstwa, a naprawa zazwyczaj nie kosztuje mało. A więc w miarę możliwości zapobiegajmy uszkodzeniom.
Pamiętajmy, że przenosząc laptopa warto zawsze zamykać klapę, w razie uderzenia zmniejszy to ryzyko uszkodzenia matrycy. Podczas pracy dysk twardy w laptopie cały czas pracuje i przenoszenie go w takim stanie może narazić go na poważne uszkodzenia-co wiąże się z utratą danych. I o ile wymiana samego dysku( o ile jest to klasyczny dysk) nie jest aż tak kosztowna, to odzyskiwanie danych z takiego uszkodzonego nośnika może przyprawić nas o zawrót głowy. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej. Najbezpieczniej jest wyłączać sprzęt podczas transportu. Przy wyłączaniu pamiętajmy, żeby sprzęt do końca się wygasił, a głowice dysku miały czas na zaparkowanie we właściwym miejscu.
Jeżeli już zdarza się przenosić laptopa podczas pracy pamiętajmy, żeby trzymać go dwoma rękami. Przenoszenie za róg obudowy może powodować nie tylko uszkodzenia dysku, ale również płyty głównej. Przenoszenie sprzętu trzymając go za klapę matrycy też nie jest dobrym pomysłem.
Jeżeli laptop dużo z nami podróżuje, warto zainwestować w dobry plecak lub torbę odpowiednio dobrane no naszego sprzętu. Pamiętajmy, że podczas transportu laptop jest narażony nie tylko na zarysowania obudowy, ale również wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Przed spakowaniem laptopa do torby koniecznie wyłącz go- uruchomiony sprzęt w zamkniętej torbie narażony jest na uszkodzenia nie tylko dysku, ale i płyty głównej. Koniecznie wypnij też zasilacz z gniazda zasilającego. Bardzo często dochodzi w taki sposób do uszkodzenia obydwu tych części.
W rezultacie takie codzienne czynności jak nie właściwe podnoszenie czy ściśnięcie podczas nieprawidłowego przewożenie może spowodować uszkodzenia.

Jeżeli w najbliższym czasie nie planujemy wymiany sprzętu, to warto zapamiętać kilka prostych zasad.
Bo nigdy nie ma pewności, że antywstrząsowy system czy odporna na zalanie klawiatura są w 100% skuteczne.